Wybór projektu

W końcu mamy wymarzoną działkę. Z pewnością dołożyliśmy wszelkich starań aby wybrać rozsądnie i raczej możemy się spodziewać, że nie czekają nas żadne niespodzianki. Kolejnym krokiem będzie nazwanie tego, czego oczekujemy od naszego przyszłego domu. Należy zadać sobie kilka pytań, które ułożą się w szereg wytycznych określających jak powinna być ukształtowana przestrzeń domu, aby każdy członek naszej rodziny czuł się w niej bezpiecznie i komfortowo.

Koniecznie zacznijmy od wnikliwego rekonesansu samej działki. Sprawdźmy jej ukształtowanie, stopień zadrzewienia decydując które drzewa chcemy zostawić a które nie przedstawiają żadnej wartości. Spacerując po terenie rozejrzyjmy się uważnie dookoła oceniając który z widoków chcielibyśmy na stałe podziwiać z salonu, a który kwalifikuje się raczej na na stronę domu pozbawioną okien. Ważne jest aby przeanalizować potrzeby mieszkańców. Jeżeli nasz syn gra w koszykówkę z pewnością ucieszy go małe boisko przed bramą garażu. To z kolei będzie wymagało odpowiedniego miejsca i automatycznie wykluczy możliwość stosowania stromej pochylni. Jeżeli głowa rodziny lub pani domu, swój wolny czas poświęcają na jakieś hobby warto jest przemyśleć możliwość przygotowania odpowiedniego pomieszczenia, czy to będzie pokój bilardowy, duży garaż umożliwiający “grzebanie” w zabytkowych motocyklach, a może mała sala kinowa lub pokój audiofilski, takie decyzje będą miały kluczowy wpływ na to, żeby wybudować prawdziwy dom na miarę.

Kolejny krok to analiza naświetlenia działki. Istnieją pewne zasady sytuowania pomieszczeń mieszkalnych w domu, do których powinniśmy stosować się aby w przyszłości mieszkać komfortowo. Oto kilka podstawowych:

  • wejście oraz klatka schodowa powinna być zlokalizowana od strony północnej,
  • wszystkie pomieszczenia techniczne, takie jak kotłownia oraz garaż również lokalizujmy po stronie północnej,
  • powinniśmy unikać lokalizowania kuchni po stronie południowej,
  • część dzienną, salon lokalizujmy po stronie najbardziej doświetlonej,  z możliwością wyjścia na ogród,
  • sypialnie najlepiej jest sytuować po stronie wschodniej lub zachodniej,

Pamiętajmy także, że zgodnie z  Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ściany budynku z otworami okiennymi i drzwiowymi powinny być odsunięty od granicy z działką budowlana o minimum 4 m. Dla ścian bez otworów okiennych odległość ta jest zmniejszona do 3m.  Zalecamy  zapoznanie się z wyżej wymienionym rozporządzeniem przed podjęciem decyzji o zakupie projektu gotowego. Jednolity tekst Rozporządzenia znajdziecie tutaj.

Uzbrojeni w kompletną wiedzę oraz wnioski z przeprowadzonych analiz można rozpocząć przeszukiwanie projektów pracowni oferujących dokumentacje domów gotowych.

  • Przed zakupem zalecamy konsultację wyboru z architektem. Bezpłatnie zapytasz o wszystko na temat projektów i adaptacji -> tutaj.
  • Z kosztami adaptacji projektu domu oraz cenami najczęściej wprowadzanych przez inwestorów zmian  możesz zapoznać się w naszym cenniku.