Kiedy wykonujemy zmianę kąta nachylenia dachu?
Najczęściej zmianę kąta nachylenia dachu wykonujemy, gdy wybrany przez klienta projekt domu nie spełnia wymogów warunków zabudowy o dopuszczalnym spadku połaci dachowych. Zmiana nachylenia kąta dachu może być również wprowadzona w projekcie jeżeli inwestorowi zależy na zwiększeniu powierzchni użytkowej poddasza.
W jakich projektach można dokonać zmiany?
W budynkach z klasycznym dachem dwuspadowym o kącie nachylenia między 30 do 45 stopni zmiana kąta nie wpłynie znacząco na bryłę budynku, jeżeli to zmiana o 5 – 10 stopni.
Jednak nie wszystkie projekty domów nadają się do tego aby w nich dostosować kąt nachylenia dachu do wytycznych warunków zabudowy – w typowych willach miejskich przekrytych dachem wielospadowym o maksymalnym spadku 25-30 stopni zmiana na dach stromy (powyżej 30 stopni) jest bardzo niekorzystna wizualnie i ją odradzamy.
Kiedy można zmienić kąt nachylenia dachu?
Podobnie jak przy zmianie podniesienia ścianki kolankowej zmianą kata nachylania dachu jest możliwa jeżeli jej zakres jest zgodny z warunkami zabudowy.
Zmiana kąta nachylania dachu zmienia wysokość budynku i jego kubaturę, a to oznacza, że jest zmianą istotną w świetle prawa budowlanego i wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Zmiana musi być naniesiona w projekcie na etapie adaptacji.
Jak wprowadzamy zmianę?
W pierwszej kolejności ustalamy jak zmiana wpływa na wysokość budynku czy jest zgodna z warunkami zabudowy. Następnie przedstawiamy klientowi szkic koncepcyjny elewacji po wprowadzeniu zmiany budynku oraz obliczamy zmianę wielkości powierzchni użytkowej. Przy tego typu zmianie ważne jest aby zachować proporcje i harmonijny wygląd budynku.
Ile to kosztuje?
- Z kosztami adaptacji projektu domu oraz cenami najczęściej wprowadzanych przez inwestorów zmian możesz zapoznać się w naszym cenniku.